Marie Borovičková

Výběr plenek, to je ale věda… anebo ne?

„Jaké plenky pro miminko budeš používat?“ To byla jedna z nejčastějších otázek, které mi před mým porodem kladly kamarádky maminky. Na tuto otázku obvykle navazovalo porovnávání typů plen, jejich značek, popisování výhod a zacházení s nimi…

Jaké tedy máme v dnešní době možnosti?

Typy dětských plen

Jednorázové plenky jsou stále nejčastější volbou rodičů. Jejich používání je velmi jednoduché a pohodlné. 

Díky pokročilým materiálům mohou jednorázové pleny udržet poměrně velké množství tekutiny, takže jen tak neprotečou (a to oceníte zejména v noci :-)). 

Jednorázové plenky jsou lehké, měkké a flexibilní, zajišťují pohodlné nošení. Jsou snadno dostupné, najdete je v každé drogerii i supermarketu, což vám umožňuje snadné doplnění zásob. Nepřeberné množství různých značek za různé ceny najdete i na internetu. 

A po použití je vyhodíte, jak snadné. 

Velkou nevýhodou je jejich ekologická zátěž – na výrobu jednorázových plen je potřeba velké množství energie,  vody a surovin. K tomu se přidává znečištění ovzduší (při výrobě, transportu a při spalování použitých plen). 

Po jejich použití zůstává velké množství nerozložitelného, těžkého a nasáklého odpadu, který se buď spaluje (ale velmi těžce, protože použité pleny špatně hoří) nebo se rozkládá – a to 200 až 400 let

Věděli jste, že za plenkové období dítě vyprodukuje až jednu tunu odpadu

Když jsem na předchozí věty před svým porodem narazila na internetu, zapůsobila na mě natolik silně, že jsem začala uvažovat o dalších možnostech.

Možná patříte do skupiny lidí, pro které je ekologie nesmírně důležitá, takže o jednorázových plenách ani neuvažujete. Možná jste naopak vůči ekologickému smýšlení rezistentní a není to pro vás zas až taková priorita. Pro vaši představu, já se snažím o „zelenější“ životní styl, ale zero waste na sto procent určitě nejsem. 

S příchodem miminka se možná váš postoj k ekologii změní, kdy v náročném období po porodu třeba slevíte ze svých náročných požadavků na sebe, nebo naopak, jako to bylo v mém případě, začnete více uvažovat nad důsledky vašeho běžného stylu života s myšlenkou na stav planety, kterou zanecháváme svým dětem jako prostor pro jejich budoucí život.

Ekologičtější alternativou k jednorázovým plenkám jsou bioplenky (ekoplenky).

Hlavním rozdílem je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Biopleny často využívají biologicky rozložitelné materiály, jako je bambus, kukuřice nebo jiná přírodní vlákna. Tyto materiály se rozkládají rychleji než tradiční plasty, což snižuje dopad na životní prostředí. 

Biopleny jsou většinou vyrobeny bez parfemace, chlóru a dalších chemikálií, které mohou způsobit alergické reakce, podráždění dětské pokožky a jsou taktéž zátěží pro přírodu. 

Některé biopleny jsou dokonce úplně rozložitelné, takže pokud jsou vhodně recyklovány, nemají negativní dopad v ohledu vyprodukovaného odpadu. 

Obvykle jsou ale dražší než běžné jednorázové plenky.

Látkové pleny nabízejí ekonomičtější a ekologičtější řešení, ale vyžadují více práce a prostoru, protože se musí prát, sušit a také použité skladovat. 

I přesto, že je na praní látkových plen potřeba voda a energie, ve srovnání s výrobou jednorázovek je celková spotřeba významně nižší. A to se týká i surovin potřebných pro jejich výrobu. Neprodukují hory odpadu. Látkové plenky jsou výrazně ekologičtější než jednorázové pleny. 

Navíc jsou šetrné k dětské pokožce – jsou vyrobené z jemných materiálů, bez parfemací a jiných dalších chemických látek, které mohou dráždit.

V dnešní době existují v několika variantách. Můžete koupit látkové plenky, které připomínají běžné jednorázové plenky – někdy se nazývají All In One (všechno v jednom). Nemusíte nic připravovat ani skládat, prostě nasadíte, zapnete a je hotovo. Po použití celou plenku vyperete. 

Nebo můžete koupit svrchní nepropustné kalhotky, do kterých vložíte výplň – můžete tak ovlivnit aktuální savost a materiál plenky (např. bambus, fleece, mikrovlákno…).

Do každé plenky je vhodné navíc vložit separační plenku (např. tenká vrstva z bambusu), která v případě hovínek zachytí největší nálož. Po použití je možné tuto separační vrstvu spláchnout v toaletě (v případě zmiňované bambusového materiálu, jiné separační plenky to mohou mít jinak).

Pro praní a sušení je vhodné dbát pokynů výrobce konkrétních plen. Obvykle se plenky perou na 60 °C a není potřeba je vyvařovat. Neměly by se sušit na topení, určité typy plenek (nebo jejich části) nesmí přijít do sušičky. Některé prací prášky mohou pleny impregnovat, takže zhoršují jejich následnou sací schopnost, je tedy lepší používat prací prostředky doporučené výrobcem.

Ačkoliv je počáteční investice do látkových plen poměrně vysoká, v dlouhodobém horizontu vám ve srovnání s jednorázovými plenkami mohou výrazně ušetřit peníze.

Výběr dětských plen

Vždy vybírejte pleny v dostatečné velikosti. Výrobce obvykle označuje plenky číslem a uvádí hmotnost dítěte, pro které jsou plenky vhodné. Je to spíše orientační označení.

Větší plenky dávejte zavčas, i když podle hmotnosti by dítě mohlo mít dle výrobce stávající velikost. Pro správný fyzický vývoj je totiž důležité, aby se nohy miminka mohly volně pohybovat (to znamená, aby kyčle nebyly kryté plenkou a aby pohyb v kloubu nebyl ničím limitován – jak plenkou, tak třeba úzkými, upnutými kalhotami).

Aktuálně z našeho života: Dcerunka by měla mít dle výrobce námi používané značky velikost 4, což jí u běžných plen dáváme. Na noc používáme místo klasických plen plenkové kalhotky (při spánku se hodně pohybuje, takže běžná plenka jí velmi rychle sjížděla, kalhotky drží mnohem lépe) a používáme o velikosti větší, protože velikost 4 se nám zdála být těsná, což bylo vidět hlavně ráno na otlačené kůži. 

U jednorázových, látkových i bio plenek se setkáte s velkým množstvím různých značek a výrobců. Můžete vybírat podle materiálu, savosti, aktivity dítěte, ekologické zátěže i vašich finančních možností

Ze začátku nedoporučuji kupovat obrovská balení do zásoby, i když to možná vychází finančně lépe. Může se vám totiž stát, že miminku plenky nesednou (např. materiál nebo přidané chemické látky jednorázových plenek podráždí pokožku miminka) nebo objevíte ekologičtější typ plenek a podobně. Můžete požádat o vzorek plenek své kamarádky maminky. My jsme dostávali vzorky u pediatričky jako promo od různých firem. 

Stejně tak můžete vyzkoušet různé typy a značky látkových plen, než pořídíte větší množství vlastních. Na mama bazarech (i online) se dají látkovky sehnat, takže jednoduše můžete pár kusů nakoupit a vyhodnotit, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Já jsem měla nakoupené jednorázové plenky na období šestinedělí, abych po porodu nemusela studovat recenze různých výrobců a lítat po obchodech. Od té doby jsem vyzkoušela několik značek (různé druhy Pampers, Huggies, Kolorky, Happy Babby, Dada…) a nakonec jsem zůstala u DM značky Babylove Nature. Cena je příjemná, očekávání splňují a jsou šetrnější k přírodě i k pokožce miminka. Jejich plenkové kalhotky nám vydrží celou noc bez protečení.

Také mám látkové plenky značky Bobánek (zde jsem nakupovala hlavně proto, že jsem na ně narazila při velkém povánočním výprodeji a firma i produkty se mi celkově líbily), které s jednorázovkami střídám. Nemám to tak, že bych používala pouze látkové nebo pouze jednorázové plenky.                  

Látkové plenky dávám pár dnů v týdnu, abych snížila naši spotřebu jednorázovek. A taky v momentech, kdy se předpokládá krátká doba používání plenky, to fakt nemám ráda, vyhazovat jen lehce vlhkou jednorázovku (třeba  když přijdeme z pískoviště a písek je všude, takže je nutné znovu přebalit, nebo je potřeba přebalit v podvečer a na noční plenkové kalhotky je ještě brzo). 

Látkovky jsem nekupovala na novorozenecké období, protože jsem si po porodu nechtěla přidělávat práci s dalším praním. Měla jsem dojem, že náročných a nových věcí bude až až, tak že si to nebudu komplikovat. Zpětně jsem za toho své rozhodnutí ráda, protože mi ušetřilo mnoho energie a času, což jsem v šestinedělí opravdu ocenila. Látkovky jsem začala používat až od pěti kilo.

Látkové plenky se nám také osvědčily v situaci, kdy se Dcerunka osypala z nejasné příčiny. Jeden z možných důvodů bylo použití nových jednorázových plenek. Věděla jsem, že zavedené látkové pleny Dcerunka snáší dobře a že jí jemný přírodní materiál stav její kůže nezhorší. Pár dnů nosila čistě látkovky, já ji mazala Bepanthenem pro snazší regeneraci pokožky a problém brzy odezněl. 

Látkové pleny jsem nedávala v období, kdy Dcerunka většinu času trávila na bříšku, protože mi přišlo, že tlustší látková vrstva Dcerunce nepřirozeně nadzvedává zadeček.

Stejně tak nepoužívám látkové pleny při cestování. Jsou moc objemné, použité bych je musela vozit všude s sebou a ne vždy je možnost nechat je vyprat. Kdybych potřebovala další a sehnala nové v obchodě, stejně bych je nemohla nasadit hned, protože se musí před prvním použitím vyprat. 

Všechny typy plen mají své výhody a nevýhody.

Pokud hledáte úplně jinou alternativu, můžete vyzkoušet bezplenkovou komunikační metodu

Tato metoda vychází z pozorování dítěte, které určitými signály naznačuje potřebu čůrat nebo se vyprázdnit. Rodič na to reaguje včasnou nabídkou vhodného místa, kde dítě může svou potřebu vykonat bez použití plenky. 

Tato metoda může zpočátku vyžadovat značné množství pozornosti, času a trpělivosti, na druhou stranu později odpadá proces odnaučování používání plen. Údajně se také posiluje vazba mezi dítětem a rodiči, protože aby metoda fungovala, je nezbytný neustálý kontakt a pozorování signálů dítěte.

Já s touto metodou nemám osobní zkušenosti a upřímně, ani mě moc neláká ji zkoušet, ale v dnešní době v naší společnosti najdete rodiče, kteří takto se svým dítětem úspěšně a spokojeně fungují.

Výměna plen

Plenky vyměňujte podle potřeby. Super doporučení, že? 🙂 Před porodem jsem se dočetla, že novorozenec má spotřebu 8 až 10 plenek za den. U nás to tak opravdu bylo. Po několika měsících nám spotřeba plenek klesla. 

V porodnici nás propouštěli s informací a doporučením, že miminko má mít za den minimálně 6 pročůraných, těžkých plen a pokud to tak nebude, máme přidat kojení. Toho jsem se držela a ze začátku si i počet plen značila, protože jsem po porodu vůbec neměla kapacitu něco takového držet v hlavě 🙂

Plenky se stolicí vyměňte vždy ihned. U některých miminek to může být dvakrát za den, u jiných jednou za týden. Frekvence je individuální a může se měnit. 

Při přebalování doporučuji umýt miminko čistou vodou, podle potřeby můžete použít dětské mýdlo, pěnu či sprchový gel. Miminko osušte a jednou denně v tenké vrstvě mu namažte okolí konečníku ochrannou mastí. Více o hygieně miminek a vhodné kosmetice najdete v tomto článku.

Závěrem...

Výběr vhodných plen je důležitý krok k zajištění pohody vašeho miminka i vás samotných.  Tato volba ovlivní jak vaši peněženku, tak životní prostředí, které zůstane našim dětem. 

Téma výběru plen je častým předmětem předporodních diskuzí a může vypadat jako super závažné. Pro váš klid a na základě zkušenosti mé a mých kamarádek bych ho ale spíše odlehčila. Pokud se vyhnete nakupování ohromných zásob pro všechny vaše budoucí potomky najednou, vždy budete mít možnost vaši volbu později změnit. Můžete zkoušet a hledat, co vám a vašemu miminku vyhovuje nejvíce. 

A vlastně i ty hory zásob se dají prodat dál 😉

Přeji vám co nejvíce pohody v předporodních přípravách a šťastnou ruku při výběru těch nejlepších plen 🙂

Produkty uváděné v tomto článku nejsou zamýšlené jako reklama. Domnívám se, že konkrétní doporučení mohou lépe pomoci než obecné rady, proto uvádím příklady přípravků, které se mi osobně osvědčily. Považujte je tedy za jednu z více možností. Můj projekt není nikým sponzorován.

 

Zdroje informací:

Dětské pleny: výhody a nevýhody jednotlivých typů a druhů. Pediatrie pro Praxi, 2007; 8(6): 396–398

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *