Marie Chvílová (Borovičková)

Léky a kojení

„Mohu si vzít tento lék, když kojím?“ 

„Jak ovlivní léky mé miminko?“

Neměla bych raději přestat kojit?

Tyto otázky si klade mnoho maminek v situacích, kdy je potřeba řešit zdravotní obtíže. Nejistota je pochopitelná a může být stresující – touha chránit své dítě je přirozená a silná.

Dobrou zprávou však je, že většina běžně předepisovaných nebo volně prodejných léků je s kojením slučitelná. Často je maminkám řečeno, že by při užívání léků měly pro jistotu přestat kojit, ačkoliv je přerušení kojení nutné jen zřídka

Proč tomu tak je, kde hledat důvěryhodné informace a jak co nejvíce omezit vliv léků na kojené dítě? Dozvíte se v dnešním článku. 🙂

Užívání přípravku se u kojících žen nedoporučuje..."

Poznáváte tuto větu? Objevuje se v příbalových letácích léků velmi často a může nás kojící maminky zneklidňovat. Někdy úplně zbytečně.

Opatrnost při užívání léků během kojení totiž částečně pramení z omezených informací poskytovaných výrobci léčiv. Pro farmaceutické společnosti je testování léků na těhotných a kojících ženách z etických a právních důvodů příliš riskantní a proto raději uvádějí doporučení, aby těhotné a kojící maminky lék neužívaly. 

Lékařům tak často chybí relevantní informace o bezpečnosti a účinnosti léků, které by jim usnadnily volbu vhodného přípravku a tak se mohou uchylovat k doporučení přerušit kojení, i když to není nezbytně nutné.

A ano, stalo se to i mně. Praktická lékařka mi v období kojení předepsala lék, který měl v průvodní informaci uvedeno, že není vhodný pro kojící maminky, a doporučila mi přestat kojit. Protože jsem se kojení nechtěla jen tak vzdát a věděla i o dalších terapeutických možnostech, domluvily jsme se na vyšetření u odborného lékaře, aby se zvážil další postup.

Dostala jsem se k lékařce, která měla velké zkušenosti s maminkami a ta mi bez zaváhání vybrala ještě jiný, bezpečnější lék, který byl s kojením bez problémů slučitelný a se kterým měla dobré zkušenosti. Pokud bychom vycházely pouze z návrhu jednoho léku a doporučení výrobce, Dcerunka by skončila na sunaru, což by byla ohromná škoda. 

Nechtěla bych u vás tímto příběhem vzbudit nedůvěru vůči vašim lékařům, jen vás chci podpořit, pokud vám na kojení záleží, abyste se ptaly po dalších možnostech.

Rozhodnutí, zda je lék vhodný během kojení, je možné na základě kvalitních a aktuálních odborných informací. Ačkoliv je příbalový leták velmi opatrný, nemusí to znamenat, že je daný lék pro vaše miminko při kojení skutečně nebezpečný.

Díky moderním odborným databázím a vědeckému poznání je možné lépe porozumět vlastnostem léků, pochopit, jak fungují v těle maminky a jak případně ovlivňují mateřské mléko, a tak se informovaně a zodpovědně rozhodnout, jestli je v kojení pokračovat nebo jej přerušit.

Jak omezit vliv léků na kojené dítě?

➤ Volba bezpečné účinné látky

Ať už jde o akutní, nebo chronická onemocnění, ve většině případů existují bezpečné alternativy léků, které jsou s kojením slučitelné. Pro lékaře a lékárníky to ale může znamenat větší úsilí hledat nejnovější odborné informace, na základě kterých by se mohli zodpovědně rozhodnout, jaký lék je pro kojící maminku nejvhodnější. Tipy, kde informace hledat, uvádím na konci článku. 🙂

➤ Lokální terapie

Pokud je to možné, je lepší volit léky, které se aplikují přímo na postižené místo (například gel, krém, mast…). Lokální podání znamená, že lék působí v místě aplikace a vstřebává se do těla minimálně, a tak nemá významný vliv na kojení. U lokální aplikace se však nedoporučuje nanášet lék na prsa (ne přímo na bradavky!), na velké plochy pokožky či na poškozenou nebo podrážděnou kůži.

➤ Užívání nejnižší účinné dávky léku co nejkratší dobu

Po dosažení úlevy je doporučeno ukončit léčbu, pokud to stav dovolí. Některé léky se při dlouhodobém užívání mohou kumulovat v mléce.

➤ Vhodné načasování

Užití léku těsně po kojení a před nejdelším spánkem dítěte minimalizuje přenos léku do mléka. U léčiv, které jsou při kojení bezpečné, si s tím ale nemusíte dělat starosti. 🙂

➤ Jednosložkové léky

Přípravky obsahující jednu účinnou léčivou látku jsou vhodnější než kombinované léky.

➤ Opatrnost u přírodních léčiv

Dejte pozor, i bylinky a rostlinné přípravky mohou mít nežádoucí účinky na kojené dítě a ovlivňovat tvorbu mléka.

➤ Přerušení kojení

Pokud je nutné přerušit kojení, doporučuje se alternativní krmení předem odstříkaným mlékem maminky. Pokračování kojení po ukončení léčby je možné a přirozené.

Pár tipů na závěr

✦ Nikdy neužívejte léky na vlastní pěst bez ověření jejich vhodnosti.

✦ Informujte lékaře/lékárníka o tom, že kojíte.

✦ Dávejte si pozor na rady z internetových diskusí – ty nejsou spolehlivým zdrojem informací a mohou šířit nevhodná či neověřená doporučení, které vás mohou poškodit.

✦ Důvěryhodnými zdroji informací jsou například online databáze LactMed, DrLact nebo česká stránka www.kojeni.cz.

✦ Váš zdravotní stav můžete ovlivnit nejen správně zvolenými léky, ale celkovým přístupem k léčbě, která často zahrnuje také vhodná režimová opatření a nefarmakologické postupy.

Závěrem...

Tento článek je úvodní, v tématu budu pokračovat v následujících článcích a příspěvcích na Facebooku a InstagramuPříště se například dozvíte, jaké jsou nejčastější mýty ohledně léků a kojení nebo kde hledat relevantní odborné informace, pokud jste lékárník či lékař. 

Pokud mě ještě nesledujete, určitě si zapněte odběr, ať nepřijdete o žádnou novinku. 🙂

Čekáte miminko? Toto se vám bude hodit 👇

Máte před porodem připraveno opravdu všechno? A co vaše domácí lékárnička? Je připravená na příchod miminka? 🩹✨

Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte, jaké základní přípravky vám skutečně pomohou při nejčastějších zdravotních obtížích miminek.

Žádný zbytečný seznam, ale praktický průvodce od mámy – lékárnice. 🙂

K e-booku tudy:  https://www.marieborovickova.cz/ebook-zdarma/

Šestinedělí je jedinečné období plné změn – může být nádherné, ale i náročné. 💛 Jak se na něj připravit a co vás opravdu čeká?

E-book plný autentických zkušeností, praktických rad a laskavé podpory vám pomůže projít tímto obdobím s větším klidem a jistotou.

K e-booku tudy: https://www.marieborovickova.cz/e-book-o-sestinedeli/

Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně vašeho zdravotního stavu či zdravotního stavu vašeho dítěte, obraťte se na lékaře, který poskytne profesionální diagnózu a doporučí nejvhodnější léčebné postupy přizpůsobené vašim individuálním potřebám. Zde uváděné informace jsou obecného charakteru, nejsou poskytováním zdravotní péče a nenahrazují odbornou zdravotní péči či konzultaci s lékařem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *