Marie Borovičková

Naše první zvracení

Nadpis není v mateřském plurálu, který někdy bezostyšně používám. 🙂 Tentokrát jsme v tom s Dcerunkou byly spolu…

Zvracení se nejdříve týkalo mě, byla to jednorázová záležitost, ten den se mi k tomu přidal i průjem. Jako příčinu jsem předpokládala dietní chybu. Když však po třech dnech přišlo zvracení na Dcerunku, která žádnou podezřelou potravinu neměla, bylo patrné, že se jedná nejspíš o virózu. Dcerunka měla mírně zvýšenou teplotu, která se na hodnoty horečky naštěstí nedostala. 

Pohled na zvracející miminko pro mě vůbec nebyl jednoduchý – Dcerunka se trápila a já se cítila bezmocně, protože jsem měla jen velmi omezené možnosti, jak jí pomoct. To bylo pro mě náročné. A zároveň to čekání – usne nebo bude ještě zvracet? Kdy už to skončí? Co když se to zhorší? Do toho převlékání poblitého oblečení a ložního prádla…

Zvracení u dětí je nepříjemné a může vzbuzovat nejistotu a obavy. Pojďme si říct pár informací, abyste podobnou situaci dokázali dobře zvládnout, v klidu a s jistotou. 😉

Ublinkávání nebo zvracení?

Zvracení může být způsobeno řadou faktorů – infekcí, dietní chybou, potravinovou alergií, přejídáním, střevními příčinami, psychickými důvody, může takto začínat angína… a mohla bych ještě pokračovat.

U novorozenců a kojenců je důležité odlišit zvracení od běžného ublinkávání, které je fyziologické (to znamená normální, běžné) a je způsobeno nevyzrálostí jejich trávicí soustavy. Tento stav, kdy se obsah žaludku vrací zpět, se nazývá gastroezofageální reflux a u většiny dětí vymizí do jednoho roku. Pokud by vaše miminko neprospívalo, nepřibíralo na váze, nebo by se vyskytly další nezvyklé příznaky, dítě by měl vyšetřit lékař. Pokud miminko jen lehce ublinkává (to znamená, že mu potrava z úst vytéká nebo mírně vyzvrací malé množství) a jinak se mu dobře daří, není potřeba se zneklidňovat. V tomto případě může pomoci mírně zvýšená postýlka v oblasti pod hlavou (nepoužívejte polštáře, spíše vypodložte matraci), poloha na odříhnutí po jídle, šetrná manipulace s miminkem, nošení v šátku.

V momentech, kdy dítě zvrací silně, intenzivně, ve směru oblouku nebo velmi daleko, je potřeba zpozornět. Kdy je zvracení normální reakcí těla, se kterou si můžete poradit doma sami a kdy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc?

Na lékaře se obraťte v těchto případech:

  • dítě má zároveň neklesající horečku
  • dítě má zároveň průjem (novorozenci a kojenci)
  • zvracení trvá dlouho
    Dle odborné literatury to je u novorozenců více než 12 hodin, u dětí do dvou let věku více než 24 hodin, u starších dětí více než 48 hodin. Tyto časy jsou pro vás spíše orientační, lékaři (nebo na pohotovost) se můžete ozvat i dříve, pokud máte pochybnosti. Lepší je telefonát navíc, než další zdravotní komplikace a vystresovaní rodiče.
  • zvracení předcházel úraz (zejména hlavy, břicha)
  • zvracení se po dočasném zlepšení opakovaně vrací
  • rozvíjí se dehydratace

Jak rozpoznat dehydrataci a jak ji předcházet

Dehydratace je jedním z hlavních rizik spojených se zvracením. Vy ji u malých dětí poznáte hlavně podle suchých plenek – dítě přestává čůrat. Také můžete pozorovat málo slz při pláči, sucho v ústech, žízeň, podrážděnost a neklid, malátnost až apatii. Výrazně dehydrované dítě patří vždy do rukou lékaře.

Abyste dehydrataci předešli, při zvracení je klíčové zajistit dostatečný příjem tekutin, nejlépe v malých dávkách. Velké množství tekutin najednou může dráždit k dalšímu zvracení. Můžete podávat dětský čaj, můžete zkusit mateřské mléko, pokud kojíte, ideální pro tyto situace je rehydratační roztok. 

V lékárně se dá bez receptu zakoupit např. rehydratační roztok Kulíšek. Obsahuje důležité soli a glukózu ve specifickém poměru, doplníte jim tedy tekutiny a zároveň je zdrojem iontů a energie. Používá se i při dalších stavech spojených s dehydratací – např. při průjmech, vysokých horečkách, využít se dá jako iontový nápoj při velké tělesné námaze. Obsah sáčku rozpustíte ve sklenici převařené kojenecké vody a po malých dávkách podáváte. Rehydratačních roztoků je na trhu více, v lékárně vám mohou nabídnout tedy i jiný produkt.

Já jsem Dcerunku zkoušela kojit, ale vždy to skončilo zase zvracením. Nedokázala jsem odhadnout „malé množství“ a ani to vlastně moc nešlo. Dcerunka se držela u prsa. Čím větší měla hlad, tím víc plakala a tím horší pro mě bylo přestat kojit. Bylo mi však jasné, že ji mléko nepomáhá, spíš naopak, takže jsme přešli na lehce vychlazený dětský čaj. Podávala jsem ho po lžičkách – Dcerunku jsem měla na klíně, prohlížely jsme si u toho knížku, aby zůstala klidná a rozptýlila svou pozornost, a já ji co pár minut dávala lžičku čaje. Potom na chvíli usnula (bylo to v noci) a pokračoval partner, který preferoval podávat malé dávky z lahve. 

Ráno jsme koupili v lékárně rehydratační roztok Kulíšek a pokračovali v hydrataci. Po zhruba dvou hodinách jsme ke Kulíšku přidali piškot, který Dcerunka nevyzvracela. Postupně s dalším časovým rozestupem zvládla tři piškoty a už nezvracela. Po delší chvíli jsem nabídla prso, Dcerunka začala pít a zvracení se naštěstí  nevrátilo. Jaká úleva! Ten den už jsem jen kojila. 

S lehkými, dobře stravitelnými zavedenými příkrmy jsem pokračovala až další den (banán, pečivo). Mimochodem piškoty běžně Dcerunce nedávám, ale v této situaci jsem to neřešila. Bylo potřeba, aby něco snědla a doplnila energii. To jen poznámka pro maminky, které se snaží co nejvíce oddalovat cukr, pokud máte zavedený lepek a vajíčko, není třeba se tohoto jednorázového podání obávat 🙂

Praktické tipy pro domácí péči

  • nabízejte časté, malé dávky tekutin – vhodný je rehydratační roztok
  • udržujte dítě v takové pozici, abyste zabránili vdechnutí zvratků (pokud leží, tak aby leželo na boku)
  • pokud je potřeba podat lék na snížení horečky, volte raději čípky
  • sledujte známky zlepšení nebo zhoršení a podle potřeby konzultujte s lékařem
  • po zvracení počkejte s pevnou stravou až do okamžiku, kdy se dítě cítí lépe, a pak začněte s lehkou stravou (např. banán, piškoty, pečivo, vařené brambory)

Závěrem...

Ačkoliv je zvracení nepříjemné a může vypadat dramaticky, s vhodnou péčí se dá dobře zvládnout a obvykle odezní bez vážnějších komplikací.

Pokud se i přes všechny dostupné informace cítíte nejistě nebo máte pochyby o zdravotním stavu vašeho dítěte, je naprosto v pořádku obrátit se na lékaře a zkonzultovat s ním vaši situaci.

Přeji vám pevné nervy v neklidných dnech neklidných žaludků. Nebojte, zvládli jsme to my, zvládnete to taky 🙂

Produkty uváděné v tomto článku nejsou zamýšlené jako reklama. Domnívám se, že konkrétní doporučení mohou lépe pomoci než obecné rady, proto uvádím příklady vhodných přípravků. Považujte je tedy za jednu z více možností. Můj projekt není nikým sponzorován.

KULÍŠEK rehydratační roztok je potravina pro zvláštní lékařské účely určená k doplnění vody a elektrolytů při průjmových onemocněních, horečce a zvracení. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Není vhodné jako náhrada pestré stravy. Dbejte na vyváženou a pestrou stravu a zdravý životní styl. Ukládejte mimo dosah dětí. Přesné dávkování doporučí lékař nebo osoba kvalifikovaná v oblasti farmacie a výživy. 

Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně vašeho zdravotního stavu či zdravotního stavu vašeho dítěte, obraťte se na lékaře, který poskytne profesionální diagnózu a doporučí nejvhodnější léčebné postupy přizpůsobené vašim individuálním potřebám. Zde uváděné informace jsou obecného charakteru, nejsou poskytováním zdravotní péče a nenahrazují odbornou zdravotní péči či konzultaci s lékařem.

Zdroje informací:

Zvracení a průjem v dětském věku – jak může pomoci lékárník. Praktické lékárenství 2016; 12(6): 244–247

Zvracející dítě. Pediatrie pro praxi 2014; 15(5): 275–279

Co dělat, když dítě zvrací? Benešová pediatr [online]. 2018 [cit. 2024-03-01]. Dostupné z: https://www.benesova-pediatr.cz/co-delat-kdyz/co-delat-kdyz–dite-zvraci/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *