Podzimní počasí s sebou přináší nejen barevné listí, ale i chladnější, sychravé dny, studené deště a spolu s nimi – nachlazení. Každá maminka to zná, dítě začne posmrkávat, noc je neklidná, a vy si říkáte: Už je to zase tady. Co teď? Znám to a taky znám pár tipů, které vám s rýmou pomůžou.
Dnes se zaměřím na rýmu jako projev nachlazení, tedy akutního virového onemocnění horních cest dýchacích. Rýmu mohou způsobovat také alergie, reakce na léky, hormonální změny a další faktory, ale o tom bude řeč zase někdy jindy. 🙂
Proč je nachlazení u dětí tak časté?
Chladné počasí, návrat dětí do škol a školek, kde je mnoho dětí pohromadě, jejich nedokonalé hygienické návyky a stále se vyvíjející dětský imunitní systém – to vše přispívá k tomu, že s příchodem podzimu začínají děti posmrkávat a pokašlávat. Typickými příznaky nachlazení jsou kromě rýmy také zvýšená teplota, bolesti v krku a hlavy, pocit ucpaného nosu, únava či neklid. Někdy se může přidat i chrapot nebo výtok z očí.
Protože jde o virové onemocnění, antibiotika nejsou řešením – ta jsou určena pro bakteriální infekce. Běžné nachlazení většinou odezní během týdne a zvládnete ho doma za pomoci volně prodejných přípravků. Pokud se však stav dítěte po pěti dnech nezlepší, nebo se příznaky zhorší, je vhodné vyhledat lékaře. Na běžnou virózu totiž může nasednout bakteriální infekce, která zdravotní stav komplikuje – a tu už lékař může přeléčit antibiotiky.
Rýma: Prevence a léčba
Uvolnění nosu a dostatečná nosní hygiena je velmi důležitá, hlavně u miminek a malých dětí, kterým ucpaný nos brání v dýchání (dýchání pusinkou jim moc nejde a velký problém může nastat u kojení a krmení). V nosním hlenu se také množí bakterie – i z tohoto důvodu musí hlen pryč.
Jak dětem můžeme pomoci?
✦ Mořská voda a fyziologické roztoky
Pro nosní hygienu, prevenci rýmy a její doléčení jsou vhodné izotonické roztoky (např. mořské vody Stérimar, Physiomer, Quixx, fyziologický roztok Libenar, nebo oblíbená česká specialita Vincentka Junior), které se mohou používat dlouhodobě a už od narození.
Hypertonické roztoky s vyšší koncentrací soli (např. Stérimar baby na ucpaný nos) jsou účinnější na uvolnění ucpaného nosu, ale doporučují se spíše pro starší děti (obecně až od 6 měsíců).
U každého přípravku se vždy podívejte, pro jaký věk je určen – některé firmy mají variantu baby, kterou můžete používat už od narození, a pak další variantu pro starší děti a dospělé, a ne vždy to je hned na první pohled patrné.
✦ Proplach nosu konvičkou
U starších dětí (asi od 6 let, záleží na jejich šikovnosti ) můžete vyzkoušet proplach nosu konvičkou Rhino Horn. Ačkoli mě osobně proplachování moc neláká, mnoho rodičů si tuto metodu velmi pochvaluje pro její účinnost a jednoduchost. Slaný roztok si můžete snadno připravit doma, a tak je použití konvičky i cenově nenáročné. Pokud to zkusíte, dejte mi vědět, jak vám to fungovalo!
✦ Odsávání nosního hlenu
Dítě, které ještě neumí smrkat, potřebuje pomoci s odstraněním hlenu (i po aplikaci přípravků na vyčištění či uvolnění nosu). K tomu slouží odsávačky – buď manuální, nebo s napojením na vysavač.
Tipy aromaterapeutky PharmDr. Kateřiny
➤ U dětí je možné použít levanduli a tee trea už od 3 měsíců věku, tymián (chemotyp linalool) od půl roku, Eukalyptus radiata a Niaouli, ale ne na obličej a krk dětem do 10 let věku, dále borovici, která je bez kontraindikací. Při aplikaci na pokožku u dětí do 3 let maximálně 0,5% koncentrace.
➤ Skvělé jsou hydroláty, které jsou velmi jemné a hodí se právě i pro miminka a těhotné ženy.
➤ Aromalampičku/difuzér lze použít od půl roku věku, ale třeba jen 1 kapku až dvě podle velikosti místnosti a ne déle než 15-20 min.
➤ Nebo se doporučuje do rohu pokujíčku umístit misku s horkou vodou a 1 kapkou eterického oleje; zároveň s odpařováním eterického oleje se zvlhčí vzduch.
Důležitá péče o dítě během nachlazení
Nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin – vhodné jsou podpůrné bylinkové čaje pro děti. Od jednoho roku můžete přidat med, který má mnoho příznivých účinků na zdraví a posiluje imunitu. Doporučuji! Můj další osvědčený tip je zázvor, který ale můžou až starší děti (určitě nedávejte dětem mladším 2 let!).
Důležitý je také klid a pohodlné prostředí. Pokoj by měl být teplý, ale nepřetopený, dobře větraný a zvlhčený (můžete položit mokrý ručník na topení nebo použít zvlhčovač). Zvýšená poloha při spánku může dětem také výrazně ulevit.
Návrat dítěte do běžného režimu příliš neurychlujte. I když se může zdát, že je dítě zdravé, dětský imunitní systém potřebuje čas na úplné zotavení. Pokud spěcháme, může se nemoc vrátit a trvat mnohem déle. Chápu, že udržet dítě delší dobu doma není vždy jednoduché, ale pokud to jen trochu jde, dopřejte mu dostatek klidu na uzdravení.
Rýma u nás doma
„Už má zase rýmu, jak to budeme řešit?“ přichází za mnou partner pokaždé, když si Dcerunka jen trochu posmrkne. Moje odpověď ho ale většinou moc neuspokojí, protože jedno posmrknutí moc neřeším, utřu jí nos a tak trochu to považuju za součást podzimu. O to víc ale začnu dávat pozor na to, aby Dcerunka někde neprochladla, měla dostatek ovoce a zeleniny, pohyb na čerstvém vzduchu a zároveň dostatečný odpočinek doma v teple. Jednoduše – aby její tělo dostalo správné podmínky, aby si dokázalo poradit samo.
Spíš vyčkávám, jak se situace vyvine, a sleduju, jestli bude potřeba její zdraví více podpořit. Zpozorním ve chvíli, když je z jednoho posmrknutí déletrvající problém nebo se když se rýma začne komplikovat – když má Dcerunka ucpaný nos, špatně se jí dýchá nebo je rýma hodně obtěžující, s hustým hlenem a dalšími příznaky. V takovém případě sáhnu po mořské vodě, odsávačce a při silně ucpaném nosu zvážím krátkodobé použití nosních kapek s účinnou látkou, zejména večer před spaním (a samozřejmě řeším i ty další příznaky).
Mám ještě jeden tip na rýmu, který jsem zatím nevyzkoušela, ale na který jsem slyšela samé skvělé ohlasy. Je to Dětský nosní olej Vilík od firmy Nobilis Tilia. Tento olej obsahuje směs rostlinných a esenciálních olejů, které pomáhají uvolnit rýmu a ucpaný nos. Navíc jemně ošetřuje pokožku kolem nosu podrážděnou od častého smrkání. Takže je to teď můj favorit číslo 1, který vyzkouším příště jako první a určitě vám dám vědět, jak fungoval.
A ještě dodatek ke smrkání
Naučme děti smrkat. Smrkání může být pro malé děti docela náročné, protože ne vždy chápou, jak správně nos použít.
Jednou z rad, kterou jsem někde četla, je, aby děti zkoušely dýchat nosem na zrcátko nebo skleněnou plochu, která se zamlží. Díky tomu lépe pochopí, jak s dechem pracovat. Přijde mi to jako dobrý trénink, kdy si dítě postupně zvyká na kontrolované dýchání, které je při smrkání důležité.
U nás doma se zase hraje na zajíce. Jako většina dětí i naše Dcerunka moc ráda napodobuje zvířata. U zajíce jsme dlouho nevěděli, jaký zvuk vlastně vydává, tak jsme ji naučili funět. Když přišla rýma, ukázalo se, že to byla velmi dobrý příprava – hlen z nosu totiž dokázala už jako malinká funěním krásně posunovat ven.
Další aktivitou pro nácvik smrkání je hra, při které dítě foukáním nosem posouvá peříčko nebo lehkou kuličku z vaty položenou na stůl. Takto si trénuje správné vyfukování vzduchu nosem a přitom se hrou učí, jak smrkat.
Máte nějaký vlastní dobrý tip, jak jste s dětmi trénovali smrkání? Podělte se o něj.
Shrnutí jak rýmu zvládnout aneb praktické tipy pro každý den
✦ Čistěte nos mořskou vodou nebo fyziologickými roztoky, nechte dítě jemně vysmrkat nebo odsajte hlen. Na uvolnění nosu můžete použít také přípravky s esenciálními oleji nebo difuzér či aromalampu.
✦ Často nabízejte teplé podpůrné čaje a udržujte klidné a pohodlné prostředí.
✦ Před spaním zvlhčete vzduch v pokoji, nos vyčistěte a případně aplikujte kapky/sprej na uvolnění nosu. Malým dětem zvyšte polohu pro spaní v oblasti horní poloviny těla.
✦ Sledujte stav dítěte a nevracejte ho příliš brzy do školky či školy – rekonvalescence je velmi důležitá.
✦ Pokud by se rýma nelepšila, zhoršovala, nebo byste pozorovali další závažnější příznaky, kontaktujte svého lékaře.
Závěrem...
Rýma je nepříjemná součást podzimního období a bohužel je téměř jisté, že potká vaše dítě. Pozitivní ale je, že je to pro jeho stále se vyvíjející imunitní systém důležitá zkušenost, díky které bude jeho tělo připraveno na větší zdravotní maléry, které na něj budou útočit v budoucnu.
Přeji vám, abyste rýmu snadno a brzy překonali. Zkuste některý z mých tipů a dejte mi vědět, jak vám pomohl.
Jsem tu pro vás na Facebooku a nově také na Instagramu.
Produkty uváděné v tomto článku nejsou zamýšlené jako reklama. Domnívám se, že konkrétní doporučení mohou lépe pomoci než obecné rady, proto uvádím příklady vhodných přípravků. Považujte je tedy za jednu z více možností. Můj projekt není nikým sponzorován.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně vašeho zdravotního stavu či zdravotního stavu vašeho dítěte, obraťte se na lékaře, který poskytne profesionální diagnózu a doporučí nejvhodnější léčebné postupy přizpůsobené vašim individuálním potřebám. Zde uváděné informace jsou obecného charakteru, nejsou poskytováním zdravotní péče a nenahrazují odbornou zdravotní péči či konzultaci s lékařem.
Stérimar Baby Na ucpaný nos je zdravotnický prostředek. Pomáhá ulevit od ucpaného nosu při rýmě, chrání před komplikacemi rýmy. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném použití.
Stérimar Baby Hygiena je zdravotnický prostředek. Je určen pro hygienu nosu, jako prevence rýmy,podporuje léčbu rýmy. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném použití.
Physiomer Baby nosní sprej je zdravotnický prostředek. Je určen pro hygienu nosu, jako prevence rýmy, podporuje léčbu rýmy. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném použití.
Quixx baby nosní kapky je zdravotnický prostředek. Je určen pro hygienu nosu, jako prevence rýmy, podporuje léčbu rýmy. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném použití.
Libenar víceúčelový fyziologický roztok je zdravotnický prostředek. Je určen na nosní, ušní, oční hygienu, čištění ran a inhalaci. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném použití.
Vincentka nosní sprej JUNIOR je zdravotnický prostředek. Je určen pro hygienu nosních dutin a prevenci onemocnění nosohltanu. Před použitím si pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném použití.
Sinupret sirup je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje extrakt ze směsi Gentiana lutea L., radix, Primula veris L, a/nebo Primula elatior (L.) Hill, floscum calycibus, Rumex sp., herba , Sambucus nigra L., flos a Verbena officinalis L., herba . První extrakční rozpouštědlo: ethanol 59 % (V/V). Druhé až čtvrté extrakční rozpouštědlo: čištěná voda. Je indikován u dospělých, dospívajících a dětí od 2 let k léčbě akutních a chronických zánětů paranasálních dutin a respiračního traktu a jako podpůrná terapie antibakteriální léčby. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.
Sinupret Perorální kapky, roztok je lék k vnitřnímu užití. Obsahujehořcový kořen (gentianae radix), prvosenkový květ (primulae flos), šťovíková nať (rumicis herba), květ bezu černého (sambuci nigrae flos), sporýšová nať (verbenae herba). Indikace: Akutní a chronické záněty paranasálních dutin a respiračního traktu a jako podpůrná terapie antibakteriální léčby. Přípravek mohou užívat dospělí, dospívající i děti od 2 let. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.
NASIVIN PRO KOJENCE 0,1MG/ML Nosní kapky, roztok je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje oxymetazolin hydrochlorid. Indikace: akutní rinitida, alergická rinitida a záchvaty vasomotorické rinitidy, podpora odtoku sekretu z paranazálních dutin, při tubotympanálním kataru a otitis media v důsledku rinitidy, pro diagnostickou dekongesci sliznic. Nasivin pro kojence 0,1 mg/ml je určen k podávání novorozencům a kojencům (do 1 roku). Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pozorně čtěte příbalovou informaci.
Pomáhám maminkám v nejistých začátcích jejich mateřství a sdílím s nimi své zkušenosti a znalosti, které mám jako máma a lékárnice. Laskavě, přirozeně, odborně. Můj příběh naleznete zde: https://www.marieborovickova.cz/muj-pribeh/